RESTAURACJA KROCHMAL

Rozrywka i rekreacja » Organizacja imprez i konferencji
Dane teleadresowe:

Opis firmy

Potężny możnowładca polski z pierwszej połowy XII wieku, palatyn śląski za panowania Bolesława Krzywoustego i Władysława II, wsławił się czynami, za które przyszło mu pokutować.

Jednym z tych czynów było wiarołomne porwanie księcia przemyskiego Wołodara Rościsławicza w czasie walk prowadzonych z Rusią przez księcia Bolesława. Pokutą za ten czyn miało być ufundowanie 7 kościołów. Powstała na przełomie XIII i XIV wieku Kronika Wielkopolska podaje inny powód, a mianowicie ten, że Włostowic miał zagarnąć dla siebie powierzony mu skarb zmarłego króla Danii. Spowiednik papieski w Rzymie nakazał mu zbudowanie i wyposażenie kościołów i klasztorów, wśród których był także i Sulejów. Jan Długosz w swojej Kronice nie wymienia klasztoru sulejowskiego, ale za to jako fundację Piotra Dunina podaje kościół w Żarnowie. Zgodnie z przekazywaną także i w dawnych publikacjach piotrkowską legendą, przebywając w tych stronach Piotr Dunin Włostowic miał założyć osadę, a w niej zbudować pierwszy kościół parafialny, na którego miejscu stoi dzisiejsza Fara.

Ponieważ żadne ze źródeł historycznych nie wymienia wśród fundacji Włostowica kościoła w Piotrkowie, wydaje się, że legenda ta powstała w czasach nowożytnych i wiąże się z pochodzeniem od imienia Piotr -Piotrek nazwą miasta, które jako rozwijająca się osada istniało już niewątpliwie w XII wieku. Być może i sam Włostowic tu bywał, bo przecież Żarnów i przypisywane mu jako miejsce pochodzenia Skrzynno leżą niedaleko stąd. Związanie początków dziejów miasta z tak sławną w historii postaciąjest kuszące.Działający w II połowie XIX wieku Franciszek Szpakowski - historyk amator - autor Kroniki najdawniejszych dziejów Piotrkowa również ma wątpliwości czy Piotr Dunin wzniósł nową murowaną świątynię na miejscu drewnianej, która spłonęła. ... atoli brak bezspornych świadectw, był li to ów Piotr Dunin ze Skrzynna, który ... wybudował w naszym kraju 77 kościołów.

(Przewodnik Piotrków Trybunalski i okolice wydanego w 1997 roku przez Centrum Informacji Turystycznej PTTK w Piotrkowie Trybunalskim).

Nas jednak skusiło, aby przez sentyment do legendy, imieniem Piotra Dunina nazwać piotrkowską restaurację.

Oferta firmy

lunch biznesowy

szkolenie

przyjęcie firmowe

oraz prywatnych:

wesela

chrzciny

komunie

przyjęcie rodzinne

Oferujemy również obiady z dowozem do klienta i profesjonalnie zorganizowany catering.

Wysokiej klasy kunszt Szefa Kuchni, ciekawie zaaranżowane wnętrza oraz wyjątkowa atmosfera sprawiają, że Restauracja U Dunina to także idealne miejsce na wyśmienity obiad czy kolację, chwilę przy kawie lub wieczór z przyjaciółmi.

Słowa kluczowe

RESTAURACJA Piotrków Trybunalski, catering Piotrków Trybunalski, konferencja Piotrków Trybunalski, lunch biznesowy Piotrków Trybunalski, przyjęcie rodzinne Piotrków Trybunalski, szkolenie Piotrków Trybunalski, chrzciny Piotrków Trybunalski, komunia PIOTRKÓW TYBUNALSKI, wesele piotrków trybunalski, imprezy rodzinne piotrków trybunalski dunin,

Lokalizacja na mapie

Szybki kontakt:

Imię, nazwisko/ Firma
E-mail(wymagane)
Temat(wymagane)
Wiadomość(wymagane)